Altın Fiyatları Neden Düşer, Yükselir? Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Altın tüm dünya devletleri tarafından ticaret aracı olarak kullanılmıştır. Altının dünya genelinde yatırım aracıyla kullanılması yaygın olarak bilinmektedir. Belki de yüzyıllardır altın sadece devletler tarafından değil insanlar tarafından da yatırım ve ticaret aracı olarak kullanılmaktadır.

Altının bu denli değerli olmasındaki nedenleri saymakla bitiremeyiz. Çoğu hastalığı tedavi etmekten tutunda elektriği en çok ileten madde olmakla nam salmıştır. Aynı zamanda güzellik anlayışınında bir parçası olarak süre gelmiştir. Genellikle yatırım amacıyla kullanılan altının değerinin yükselip ve düşmesi dünya genelindeki ülkelerin o anki ekonomik durumuna bağlıdır.

Bununla beraber altın fiyatının değişimi temel olarak arz talep ile ilgilidir. Burada bahsedilen talep genellikle mücevher amaçlıdır. Bilindiği üzere bir ürünün talebi insanlar tarafından ne kadar çok ise fiyatı da ona göre yükselir. Altında da durum böyledir. Belli bir dereceye çıktıktan sonra talep azalır. Haliyle bu seferde fiyatlar düşmeye başlar. Ülkemizdeki genel algıyı baz aldığımızda altın fiyatları düğün dönemlerinde hayli artmaktadır. Fakat durum tam olarak böyle değildir ülkemizdeki düğünlerin altın piyasası üzerinde pekte etkisi bulunmamaktadır.
Bu konuyu açıklığa kavuşturmak gerekirse ülkemizdeki düğün sezonlarının global çapta bir değeri olmamakta ve etki etmemekte. Bu durumda oluşan talep iç piyasada karşılık bulmaktadır ve fiyatları neredeyse hiç etkilememektedir. Hindistan gibi çok fazla kalabalık nüfusa sahip ülkelerdeki düğün sezonları altın fiyatları üzerinde küresel pazarda etkili olabilmektedir. Bunun sebebi şöyle açıklanabilinir, ülke nüfusu oldukça kalabalıktır ve düğün sezonu olduğunda altına oluşan yoğun taleptir.
Haliyle bu dönemler geldiğinde altın fiyatlarında bir miktar artış yaşanabilmektedir. Anlık altın fiyatlarını takip etmek birçok kişi tarafından meslek olarak ele alınmıştır.

Altının değerinin inmesi ve çıkmasında dünyadaki sisteme olan güven duygusu önem arz etmektedir. Kriz dönemlerinde de yoğun talep gören altın yıpranmama ve eskimeme ve istendiği an paraya çevirilmesi gibi özellikleri sayesinde insanlar tarafından tercih edilmektedir. Döviz kuraları da anlık altın fiyatlarına bağlıdır. Genellikle altın yükselişe geçtiğinde dolar değer kaybetmektedir.

Altın fiyatına etki eden diğer faktörlerden biri de Amerikan Merkez Bankası (FED)’dır. Bu kurumdan yapılan açıklamalar altın fiyatları üzerinde ciddi değişimlere sebep olmaktadır. Amerikan Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamalar sonrasında altın fiyatlarında anlık önemli dalgalanmalar olabilmektedir. Kurum ne zaman parasal genişlemeye gideceği konusunda açıklama yapsa altın fiyatları dalgalanmaya başlar. Bunun sebebi ise şöyle açıklanabilir; parasal genişleme paralel olarak piyasadaki dolar miktarını arttıracağı ve doların değerini düşüreceğinden altının değeri büyük oranda artmaya başlar. Merkez bankası parasal genişleme konusunda olumsuz açıklamalar yaptığında ise bu değerli madenin fiyatlarında artışlar gözlemlenmemektedir. Bunlara ek olarak yeni madenlerin keşfedilmesiyle de altın fiyatlarında düşüşler gözlemlenebilir.