Dolar’a Ne Oluyor?

Bugünkü konumuz malumunuz herkesin dilinde olan dolar. Zaten yükselişteyken birden bu kadar tavan yaptığı son zamanların en çok merak edilen konusu olmakta. Son verilere göre kendi rekorunu kırarak 5.30’u gören dolar dalgalanmaya devam etmekte.

Döviz Lobisi Mi Suçlu?

Maalesef böyle lobi, dış güçler, üst akıl, faiz lobisi laflarıyla milleti oyalamak isteyen bir güç var ülkemizde durum elbette ne lobiyle ne başka biriyle alakalı esasen yükselende dolar değil değer kaybı yaşayan Türk Lirası. Bu konuda birçok insan yanlış bilgi bilmekte dolar yükselmez Lira değer kaybeder. Şuanda ne yazıkki olanda tam olarak bu.

Bunun sebebi ise Amerika’nın ülkemize yaptırım uygulaması. Son günlerde ülkemizde yargılanması süren ve şimdilik ev hapsine tabii tutulan ABD asıllı rahip Andrew Brunson nedeniyle bu yaptırım uygulanmakta.

Buna karar vermek bize düşmez elbette ama yaptığımız araştırmalara göre Abd bu konuda bizi vurmaya devam edecek. Umuyoruz ki ülkemizin bekası için bu durum bir an önce son bulur ve ekonomimiz yapacağımız bilimsel ihracatlarla tekrar dirilir.

Doların yükselmesi iki NATO üyesi ülkenin arasında olan kızışmaların sonucu bizi yabancı yatırımcı sıkıntısıyla da başbaşa bırakmakta. Akibeti belli olmayan ülkeye yabancı yatırımcılar yatırım yapmakta tedirgin olmuşlardır. Şimdiki durumda bundan ibaret geçtiğimiz yıllardaki kriz dönemlerimizde olduğu gibi yabancı yatırımcılar ülkemizi terk etme yoluna başvuruyorlar.

Bu durum yabancı yatırımcıdan çok yerli yatırımcıyı zora sokmakta. Ülkemizin yerli üreticileri dolarla alışveriş yapmakta ve dolarla borçlanmakta olduğu çok büyük sıkıntılar çekmekteler. Yerli yatırımcıların zor dayandığı haberleri de yayılmakta.