Modern Çağın Hastalığı

İnsanlar kendisine yakın olan, aynı görüş etrafında birleştiği, yeri geldiğinde aynı mizah anlayışına sahip olduğu, yeri geldiğinde aynı siyasi görüşte olduğu insanlarla arkadaşlıkları daha kolay kurarlar. Arkadaşlık günümüzde daha da önem kazanmış bir olgu haline gelmiştir. Günümüz modern yaşamında yalnızlıklar artmış olsa da yalnızlığın en az içki kadar zararlı olduğu aşikardır. İnsanlar hayatın tadını paylaşarak almaktadır. Bu gerek sevinç gerek hüzün olsun fark etmeyecektir. Bazen bir kitabı konuşmak bazen bir müziği yorumlamak hatta birlikte arkadaşla konsere gitmek insana büyük huzur ve rahatlık verir. Günün sonunda yalnız yaşadığın eve gidecek dahi olunsa geçirilen hoş vaktin huzuru tüm olumsuzlukları bir kara delik misali yutacaktır.

Hayatta her şey insanlar içindir. Acı da hüzün de mutluluk da başarı da.. İnsanoğlu bazen bunları yalnız başına aşamayabilir. Sadece kötü günleri değil güzel günleri de paylaşmak insanlar için çok önemlidir. Bazen beklenmedik bir anda başlayan dostluklar arkadaşlıklar hayatın en güzel sürprizlerindendir. Bir parkta bankta oturuken kahve içerken bir kafede bir otobüs yolculuğunda internette yalnız başına dolaşırken gibi.. Havaalanında uçağın gelmesini beklerken yanınıza oturup sohbet ettiğiniz insanın uçakta yan koltuğunuzda olması ve yol boyu sohbet edip tanışma fırsatı sürprizi gibi.. İnsan bazen sadece anlatmak ister; iş yerinde başından geçen komik veya onu kızdıran olayı, öğle arası içtiği kahvenin değişik tadını, akşam yemeğinde tattığı farklı bir yemeği, yolda yürürken sokak sohbetlerini… Sadece paylaşmak ister.. Bazen sokaktaki dilenciyle bile sohbet eder insan. Onun farklı hayat hikayesini, o duruma neden düştüğünü.. Hal böyle iken ortaya yine aynı durum çıkıyor: sohbet odaları insanoğlunun asla vazgeçeceği bir eylem değildir..

Bazen yüreklenmeniz gereken bir iş için, sıcak bir sohbete ihtiyaç duyduğunuz için, sığınacak bir liman aradığınız için, ailenizle bile paylaşamayacağınız bir sırrınız için, güven duygusunu tatmak için bile arkadaşa ihtiyaç duyarız. Bu bile biz insanların birbirine olan ihtiyacının sebebini net bir şekilde ortaya koyuyor.

Arkadaş öyle bir şey ki hiç bilmediğiniz bir kültürün parçası olup sizi dünya üzerindeki bilmediğiniz bir çok güzellikle bile tanıştırabilir. Hiç tatmadığınız bir yemeği onun sayesinde tadar asla para vermem dediğiniz bir dergiyi onun sayesinde okumaya başlayabilir makyaj yapmayı, bir enstürmanı çalmayı veya dinlemeyi bir yazarı onun sayesinde dinler bir ekonomisti onun sayesinde tanıyabilirsiniz.. Sıkıntıdan patlamak üzereyken arkadaşınızın bir mesajıyla gülümseyebilir, bir kahveye çıkıp aklınızdakileri boşaltabilirsiniz.. Sosyalleşmek sadece dışarı çıkmak anlamına gelmemektedir elbette. Oturup bir sohbet siteleri konusunun parçası olmak da insanın en büyük sosyalleşmesinden biridir. Yeter ki size uygun sohbet ederken zevk alabileceğiniz kaliteli zaman geçirmenizi sağlayan kafa dağıtırken aynı zamanda size huzur veren insanları bulabilesiniz.

Bu da elbette ki sizin seçiciliğinize sohbet etmek istediğiniz insandan beklentilerinize geçirmek istediğiniz zamanın kalitesine göre değişecektir.