Amerikan Bankaları ve Kredi Kartları

Amerika Birleşik Devletleri en çok finansal işlemin gerçekleştiği ülkelerden biri… Çin, İngiltere, Almanya gibi dünya devlerinin hala daha önünde bulunan Amerika da birçok finans devi bulunuyor. Sizlere bu yazımızda Amerikan Bankaları ve sundukları kredi kartı seçeneklerinden bahsedeceğiz. Amerika’da verilen bu hizmetleri, Türkiye’deki bankaların sundukları kredi kartı ve kredi hizmetleriyle karşılaştıracağız.

Amerikan Bankaları

Amerika’da bankalar Türkiye’deki gibi sadece ulusal düzeyde değil aynı zamanda yerel seviyede de hizmet etmektedirler. Yani bir şehrin kendine ait bir bankası bulunabilmektedir. Bu yüzden Amerika’da bulunan banka sayısı yüzlerce olabilir. Biz sizlere bu yazımızda sadece belli başlı bankalar hakkında bilgi vereceğiz.

Popüler bazı Amerikan Bankaları:

 • Regions Bank
 • TD Group US
 • Wells Fargo
 • HSBC USA
 • Chase (JP Morgan)
 • Bank of America
 • Citigroup
 • Goldman Sachs
 • Morgan Stanley
 • U.S. Bancorp
 • SunTrust Banks

Bu bankalar Amerika’da en çok bilinen ve en popüler bankalar. Türkiye’de bunlardan sadece 2’si bulunmaktadır. İngiltere kökenli olan HSBC Türkiye’de de faaliyet göstermektedir. Banka son zamanlarda büyük bir küçülmeye gitmiş olsa da güvenilir bir marka adı olduğu kesin. Amerikan Bankaları içerisinde saydığımız Citigroup da Citibank adında faaliyet göstermiştir. Türkiye’de bir süre açık kalan banka daha sonra sadece 1 merkez bırakarak Türkiye’den ayrılmıştır.

Bu yazımızı da kaçırmayın: Dolar’a Ne Oluyor?

Amerika’da Kredi Kartları

Amerika’da kredi kartı sektörü Türkiye’den çok daha farklı bir konumda. Türkiye’de birçoğumuz kredi kartlarını sadece kredi kartının varlığını sağlamak amacıyla ediniyor. Yani devamlı bir ek kredinin varlığını istiyoruz. Ancak Amerika’da bu durum çok daha farklı. Amerika’da tüketici kendisine en çok olanağı veren kartı edinmek istiyor ve bunun için adeta kredi kartı şirketleri birbirleriyle yarışıyorlar.

Amerika’da bir kart edindiğiniz zaman banka günlük yaptığınız harcamalar dolayısıyla size 1000 dolara kadar varan paralar verebiliyorlar. Hem de 3 ayda ya da 1 senede yapacağınız 3000-5000 dolarlık bir harcama karşılığında. Bu da Amerika’da kredi kartları unsurunu daha önemli hale getiriyor. Şirketler bunları verdikleri gibi aynı zamanda yapacağınız her harcamada paranızın %2’sinden %10’una kadarlık bir kısmını sizlere geri veriyor. Hem de sadece belli bir zaman içerisinde ya da belli bir şirketten yapacağınız alışverişler için değil… Herhangi bir yerde yapabileceğiniz herhangi bir alışveriş için bu seçenekler müşteriye sunuluyor. Kredi kartı şirketi Türkiye’de olduğu gibi “1 ay içinde yaparsanız… Ya da belki de şehrinizde hiç olmayan bir mağazaya girerseniz” diye size imkansız seçenekler sunmuyor. Amerikan bankaları “Ömrün boyunca kullan ve ömrün boyunca kazan” diyor. Ayrıca yıllık faizi %8-16 gibi komik rakamlarla.

Amerikan Bankaları Tüketiciyi Koruyor

Amerika’da kredi çekmek veya kredi kartı almak, finansal durumu zor olanlar için bile zor değil. Hatta tüketiciyi zor zamanlarda elinden tutup kaldırmaya çalışan bir sistemleri mevcut. Nasıl mı? Türkiye ile karşılaştırmalı olarak görelim… Şöyle…

Türkiye’de finansal bakımdan zor durumda kalırsanız ve 2 ay kredi kartı borcunuzu ödemezseniz yaşayacağınız durum şudur…

2 ay kredi kartı parasını ödeyemediniz. Borcunuz 2000 TL’dir. Banka sizi arayacaktır. Hatta borçtan 2 gün sonra zangır zangır telefonlar ötmeye başlar. Birbirinden habersiz banka görevleri aynı şeyi anlatmak için sizinle iletişime geçerler. Kredi kartı için bugün ödeme sağlayın derler. Siz 2 aydır ödeyemedim şimdi nasıl ödeyeyim dediğinizde o zaman yapılandırma yapalım derler. 5-10 kez onaylıyorum dersiniz ve bu sizin bitişiniz olur. Bitmeyecek bir borç tablosuyla 3 yıl borç ödersiniz. 2000 TL lik borç olur 4000 – 5000 TL. Faiz neredeyse %150.

Amerikan Bankalar için ise durum şöyle gerçekleşmektedir.

Banka yetkilisi sizi arar ve bankaya davet eder. Bankada durumu da sizden öğrendikten sonra, bunun geçici bir durum olduğuna kanaat getirirse size zaman verir. Zaman verdikten sonra hala ödeme alamadıysalar size şu teklifi yaparlar. Kredi kartı borcunu en düşük faiz ile ödenecek şekilde kapatırlar. Kredi puanınızın düşüşünü minimum hale getirmek için size yeni bir kredi kartı verirler ancak bu bildiğimiz kredi kartları gibi değildir. Sizi borca sokmayan ve ödediğin kadar harca sistemidir. Tüketiciyi koruyan bir karttır. Size bu kartlardan verirler. Bir yandan borcunuzu öderken bir yandan da kredi puanınızın düşüşüne engel olursunuz. Biz de bu durum sanki ne kadar koparırsam kardır mantığıyla işleyen bir mantık.

Bu yazımızı da inceleyin: Enpara Kredi Başvurusu

Türkiye Bankalarında Durum Ne Zaman Değişir?

Türkiye’de tüketicinin daha bilinçli hale gelmesi gerekiyor. Kendisine genel anlamda hayat boyu verilecek promosyonları değerlendirmesi ve bu kartlara yönelmesi gerekiyor. Ancak Türkiye Bankaları için durum o zaman değişecektir.

Sizlere bu yazımızda Amerikan Bankaları ve kredi kartı sistemlerini, sizin de daha iyi anlamanız açısından Türkiye ile karşılaştırarak anlattık.

Amerikan Kredi Kartlar hakkında bilgi edindiğimiz kaynak (Source that we used for American Credit Cards): https://creditcards.center